Vil du prøve at væve?
Kom til fernisering på "Den KÆMPE store vævecirkel", på KulturØen fredag d. 4. september fra kl. 15-16.00.
Af Webredaktionen
Vi udstiller vævede arbejder som børn fra Vestre skoles SFO står bag, brudstykker fra vævecirklen som blev lavet under Sindsyg God Søndag og så stiller vi selvfølgelig væve op igen, så alle kan prøve selv!
Vi serverer lidt saft, holder en tale.
Hvis du ikke har prøvet at væve før, kan du garanteret få vejledning af elever fra Vestre Skoles SFO - de er blevet vildt gode :-) Tekstilkunstner Cecilia de Jong vil også være tilstede og fortælle lidt om ambitionerne for projektet og give tips til hvordan du kan lave din egen vævestation hjemme, i børnehaven, på skolen eller på biblioteket.
Vi har fundet bøger frem om vævning, så du kan få stillet din nysgerrighed og måske komme godt i gang med en ny hobby📚
I en periode vil du kunne væve videre på det fælles værk, som vil være at finde på 1. sal.
Projektet er skabt af tekstilkunstner Cecilia de Jong, i samarbejde med biblioteket og det er støttet af region Syddanmark.