Det lokalhistoriske arkiv udstiller på biblioteket i Ejby
Ejby Lokalhistoriske Arkiv har nu åbnet sin årlige udstilling på Ejby Bibliotek, og i år handler det netop om arkivets arbejde, hvor de har sat fokus på de ti sogne i det tidligere Ejby Kommune
Af Webredaktionen
Der var engang, hvor Ejby Kommune bestod af følgende ti sogne: Balslev, Brenderup, Ejby, Fjeldsted, Gelsted, Harndrup, Husby, Indslev, Tanderup og Ørslev Sogn. Og i årets udstilling har arkivet fundet billeder af skoler, kirker og meget andet frem for at vise lidt fra hvert af de ti sogne.
Arkivet har også udgivet hæfter om sognene, så i dem kan du læse meget mere. Og hvem ved: Måske får du øje på et familiemedlem på ét af billederne eller en bygning, du kan kende.
Du kan se udstillingen på Ejby Bibliotek fra tirsdag den 7. juli og indtil 1. oktober. Vær dog opmærksom på, at Ejby Bibliotek holder sommerferielukket fra den 13. juli til den 2. august, hvor der ikke er adgang til biblioteket.